تبلیغات
ما تکخال سمپادیم شک داری ببین!!! - کشف یک ماده مسکن طبیعی با اثری قوی تر از مورفین
زندگی بر پایه ی هیچ است.

کشف یک ماده مسکن طبیعی با اثری قوی تر از مورفین

شنبه 11 تیر 1390 05:25 ب.ظ

نویسنده : lovender
ارسال شده در: زیست ، شیمی ،

پژوهشگران، ماده مسکن طبیعی با نام 'اوپیورفین' کشف کرده اند که بسیار قوی تر از مورفین است و عوارض جانبی آن را نیز به همراه ندارد.این ماده مهارکننده درد را از آن جهت اوپیورفین نامیدند که همانند مرفین و سایرهای ضد دردها بر روی مسیرهای عصبی مشخصی تاثیر می گذارد.
'کاترین روژو' و گروه همکار وی در 'انستیتو پاستور' پاریس پس از یافتن یک ملکول ضد درد قوی در موش های آزمایشگاهی، توانستند در نخستین گام، این ماده را در بزاق انسان بیابند.
این گزارش با اشاره به یکسان بودن اثر ضد درد اوپیورفین بر التهاب حاصل از مواد شیمیایی و نیز درد حاد فیزیکی، افزود: نتیجه این آزمایش ها نشان داد که تزریق یک میلی گرم اوپیورفین به ازای هر کیلوگرم از وزن می تواند درد شدید در موش ها را به اندازه تزریق شش میلی گرم مورفین به ازای هر کیلوگرم از وزن، کاهش دهد.
اوپیورفین می تواند مانع از تخریب 'انکفالین' ها شود. انفکالین ها مواد شیمیایی موجود در سیستم اعصاب مرکزی هستند که با تنظیم واکنش بدن نسبت به درد باعث کاهش درد می شوند.
درد و افسردگی در بیشتر موراد با یکدیگر رابطه دارند و دانشمندان امیدوارند که بتوانند بوسیله اوپیورفین، دارویی با تاثیر مضاعف ضد درد و افسردگی تولید کنند. 
این در حالی است که استفاده از اوپیورفین ایجاد اعتیاد و عادت نکرده و پزشک برای کاهش درد، مجبور نخواهد شد که دوز این دارو را در بیمار افزایش دهد، همچنین این دارو ایجاد یبوست نکرده و در مصرف کننده بر عکس مورفین، وابستگی روانی ایجاد نمی کند.
آزمایش های انجام گرفته بر روی حیوانات نشان داد که تاثیر اوپیورفین به مراتب بیش تر از داروی ضد افسردگی 'ایمیپرامین'، آن هم در دوز مشابه است. همچنین این دارو بر عکس داروهای ضد افسردگی رایج، تاثیر آرام بخش ها را نداشته و بر حافظه بلند مدت انسان تاثیر نمی گذارد.

منبع:www.doctorirani.org

دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -کد جمله تصادفی